מקלדת גיימינג

כך תבחרו מקלדת גיימינג חלק א' – מאפס לסט גיימינג

מקלדת גיימינג

בין אם אתם בונים עמדת גיימינג חדשה או שאתם רוצים לשדרג את העמדה הקיימת, אתם תגלו מהר מאוד שיש מבחר עצום של ציוד גיימינג, ממקלדות גיימינג דרך אוזניות ועד למשטחים לעכבר. בסדרת הכתבות "מאפס לסט גיימינג" אנחנו נסקור את הפרמטרים החשובים ברכישת מוצרים חדשים לעמדת גיימינג. החלק הראשון של הסדרה יעסוק כאמור, במקלדות גיימינג.

גודל ותצורה

מקלדות גיימינג ומקלדות באופן כללי מגיעות במגוון רחב של גדלים ותצורות. התצורה הנפוצה ביותר היא כמובן הגודל המלא שכולל את כל מקשי המקלדת וגם את מקשי ה-Numpad. בנוסף לתצורה זו, ישנן גם תצורות קטנות יותר שכוללות פחות מקשים ומשתלבות בקלות יותר בשולחנות צפופים.

תצורת TKL: תצורת ה-TKL זהה כמעט לחלוטין לתצורה המלאה למעט פרט אחד. תצורת ה-TKL לא כוללת את מקשי ה-Numpad ומכאן גם שם התצורה – Tenkeyless. המקלדת גיימינג מכאנית שלנו, ה-MODECOM VOLCANO LANPARTY RGB היא דוגמה למקלדת TKL.

תצורת 60%: תצורת ה-60% היא קומפקטית במיוחד והיא לא כוללת את מקשי הפונקציות (F1-F12), את מקשי החצים, את מקשי ה-Home, End, INS, Page Up, Page Down וגם לא את ה-Numpad. במילים אחרות, היא כוללת רק את המינימום הדרוש.

גיימרים רבים המשחקים במשחקי יריות ו-FPS כמו פורטנייט למשל, ימצאו את ה-Numpad הימני כלא ממש נחוץ או שימושי ובהתאם חלקם יעדיפו מקלדת של 65%/TKL או אפילו גדלים קטנים יותר. מקלדות גיימינג המיועדות לשחקני MMO או RPG למשל, יהיו בגודל מלא ואפילו יכללו לעיתים מקשי Macro יעודים שעליהם נרחיב בהמשך.

סוויצ'ים ומקשים

אחד הייחודים המרכזיים של מקלדות גיימינג הוא בסוויצ'ים המכאניים שטובים יותר מסוויצ'ים "רגילים". הסוויצ'ים המכאניים השונים נבדלים בצבעים שלהם כאשר עבור כל צבע יש תכונות שונות. ישנם כמובן לא מעט יצרני סוויצ'ים אך כל היצרנים שומרים על עקרונות דומים. כך למשל סוויצ'ים כחולים של חברה X יתבססו על עיקרון דומה לסוויצ'ים כחולים של חברה Y.

מקלדות גיימינג מכאניות של Modecom מתבססות על סוויצ'ים מהחברות הידועות Gateron ו-Outemu.

סוויצ'ים כחולים: הסוויצ'ים הכחולים הם סוויצ'ים קליקיים (Tactile Click). סוויצ'ים אלו רועשים יחסית והם דורשים להפעיל מעט יותר כוח לצורך לחיצה. סוויצ'ים אלו מעולים לכתיבה.

סוויצ'ים חומים:  הסוויצ'ים החומים הם גרסה "מוחלשת" של הכחולים והם דורשים פחות כוח ללחיצה ובהתאם הם גם פחות רועשים. סוג מעולה לגיימרים וגם למי שלא סובל את הרעש של המקשים הכחולים.

מקלדת גיימינג

סוויצ'ים אדומים: הסוויצ'ים האדומים מיועדים לגיימרים שמחפשים לחיצה קלה ומהירה והם חלק מקטגוריית המקשים הליניאריים. הם מספקים זמן תגובה מהיר, קל ללחוץ עליהם והם כמובן לא רועשים ומרגישים "רכים".

ישנם עוד סוגים רבים של סוויצ'ים ומדי שנה היצרניות משיקות עוד ועוד דגמים חדשים. הדגמים שציינו בכתבה הם הפופולריים והנפוצים ביותר.

חברת MODECOM המייצרת ציוד גיימינג מקצועי משתמשת בסוויצ'ים כחולים או חומים במקלדות הגיימינג המכאניות שלה.

תצורת חיבור

כיום יש מגוון שיטות חיבור למקלדות. החל מחיבור USB Type A, דרך חיבור USB Type C ועד לחיבור בעזרת בלוטוס או רסיבר ייעודי. מקלדות אלחוטיות מודרניות כוללות זמן תגובה נמוך הקרוב לזה של הכבלים אך חשוב לזכור שהחיסרון הבולט הוא הצורך בלהטעין את המקלדת או להחליף לה סוללות מעט לעט.

מנגד, מקלדות המחוברות בכבל לא דורשות טעינה או החלפת סוללות וזמן התגובה שלהן תמיד נמוך. בחלק מן המקלדות קיים כבל שניתן לנתק אותו מה שיכול להיות שימושי במקרה של כבל נקרע או סתם אם רוצים להחליף לכבל באורך אחר או בצבע אחר.

במקלדות איכותיות קיים גם כבל שזור שהוא יפה יותר וגם עמיד יותר במקצת בהשוואה לכבלים פשוטים רגילים.

VOLCANO LANPARTY 2 RGB

המחיר המקורי היה: ₪539.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪449.00.

VOLCANO LANPARTY RGB

המחיר המקורי היה: ₪379.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪349.00.

תכונות מיוחדות

מעבר לסוויצ'ים המכאניים, למקלדות גיימינג איכותיות ישנם גם פיצ'רים נוספים המעניקים להן ערך מוסף, בין אם ברמת הנראות או ברמת הביצועים. גיימרים רבים מחפשים מקלדות גיימינג עם תאורת RGB למשל, מקלדת גיימינג עם RGB מאפשרת התאמה אישית של המקלדת לפי הטעם שלך ואפילו תאורה שונה בין משחק ומשחק. כל ציוד הגיימינג של MODECOM מגיע עם תאורת RGB ניתנת להתאמה עם תוכנה ייעודית.

שחקני MMO ושחקני RPG יחפשו מקלדות גיימינג עם מקשי Macro – מקשים ייעודיים שניתן לקבוע את הפעולה שלהם בעזרת התוכנה של המקלדת. כך למשל השחקנים יכולים לתכנת פעולות רבות במשחקים בלחיצת כפתור אחת במקום מספר קיצורי דרך או לחיצה על כמה תפריטים.

תכונה חשובה נוספת היא ה-Anti-ghosting – תכונה המוודאת כי בעת לחיצה על מספר רב של מקשים במקביל הם כולם יילחצו והמידע יגיע למחשב. במקלדות לא איכותיות, בעת לחיצה על מספר כפתורים המחשב יזהה לחיצה רק על חלקם ואולי אפילו על כפתור בודד בלבד. במקלדות איכותיות כמו ה-MODECOM VOLCANO LANPARTY RGB זה לא קורה.